Opracowanie oceny ryzyka zawodowego

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale na praktycznie każdym stanowisku pracy istnieją różnego rodzaju zagrożenia, które mogą doprowadzić czy to do urazu, czy choroby, czy wypalenia zawodowego. Dotyczy to nawet teoretycznie „bezpiecznych” stanowisk biurowych i administracyjnych. Stąd pracodawcy, bez względu na rodzaj prowadzonego biznesu, są zobligowani do opracowania oceny ryzyka zawodowego. Dokument musi być możliwie szczegółowy, stąd jego stworzenie online warto zlecić ekspertom GO BHP.

Dlaczego to takie ważne?

Opracowanie oceny ryzyka zawodowego ma znaczenie zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Właściciel zakładu może się dzięki temu dowiedzieć, na jakie zagrożenia są narażeni jego podwładni, co z kolei pozwala mu wdrożyć rozwiązania zaradcze – np. zainwestować w lepsze narzędzia ochrony osobistej czy przeorganizować plan pracy. Z kolei pracownicy dowiadują się z oceny, na jakie specyficzne elementy swojej zawodowej codzienności muszą szczególnie uważać. Są również przygotowani do tego, aby w porę dostrzec symptomy świadczące o tym, że mogą być narażeni na ryzyko np. wypadku.

Jak prawidłowo stworzyć opracowanie oceny ryzyka zawodowego?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste – nawet z perspektywy przedsiębiorcy, który zna swój zakład na wylot i doskonale orientuje się w działaniach podejmowanych przez jego pracowników. Podstawą przy tworzeniu takiego opracowania jest zlokalizowanie i nazwanie ryzyka występującego na poszczególnych stanowiskach. Może to być np. praca w trudnych warunkach klimatycznych czy przy niedostatecznym oświetleniu.

Wszystkie takie zagrożenia muszą zostać szczegółowo opisane w opracowaniu oceny ryzyka zawodowego, a następnie przedstawione pracownikom i ich bezpośrednim przełożonym. Tym samym firma zyskuje rzetelny dokument z sugestiami, w jaki sposób minimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji. Przekłada się to na zwiększenie bezpieczeństwa, komfortu, a w konsekwencji wydajności pracy.

Potrzebujesz opracowania oceny ryzyka zawodowego? Zleć to ekspertom GO BHP i nie bierz sobie na głowę skomplikowanych analiz prawnych.